Kamery przemysłowe, monitoring

Kamery przemysłowe

Produkty

Kontakt

Mobotix Q24M-Sec-D11

Mobotix Q24M-Sec-D11

Odporna na warunki atmosferyczne kamera IP MOBOTIX Q24 dzięki 360st. dookólnemu podglądowi umożliwia monitoring i rejestrację (sterowaną zdarzeniami) całego pomieszczenia. Przy jednoczesnej możliwości wyświetlania sceny w trybach m.in. panoramy, zoom lub "quada" może być używana w wielu nowych zastosowaniach.

Kamera Q24 jest unikalnym rozwiązaniem oferującym jednocześnie wysoką wydajność i niespotykane nigdzie indziej możliwości prezentacji obserwowanej sceny. Przy podglądzie wybranego fragmentu sceny zapewniony jest jednocześnie zapis całego obszaru 360st. Dzięki temu, w trybie odtwarzania materiału może być obserwowany - dowolny fragment sceny. Efekt takiego rozwiązania można by przyrównać do rzeczy niemożliwej a znanej jedynie z filmów science-fiction - do kamery obrotowej, którą sterować można nie tylko podczas oglądania "na żywo" lecz również w trybie odtwarzania! To tak jakby możliwe było decydowanie gdzie kamera miała być skierowana wtedy, kiedy zarejestrowane wydarzenie miało miejsce - czyli... w przeszłości! Oprogramowanie kamery na bieżąco "prostuje" widziany obraz i niweluje zniekształcenia obrazu wynikające z bardzo szerokiego kąta widzenia kamery.

Należy podkreślić fakt, że kamera Q24 – tak jak każdy model kamery MOBOTIX – dzięki zaimplementowanemu w niej kompletnemu oprogramowaniu pracuje całkowicie autonomicznie.

W urządzeniu zastosowany został przetwornik kolorowy o rozdzielczości 3Mpx (QXGA - 2048x1536), dający możliwość obserwacji z około 7,5 razy większą szczegółowością, w stosunku do tradycyjnych kamer PAL. Skanowanie progresywne, powoduje dalsze, znaczne poprawienie jakości obrazu w stosunku do skanowania międzyliniowego używanego w kamerach analogowych.

Odporna, wzmacniana włóknem szklanym obudowa urządzenia wykonana jest w klasie szczelności IP65, natomiast sama kamera jest skonstruowana w taki sposób, że nie posiada żadnych części mechanicznych. Wszystko to z myślą o długiej i bezawaryjnej pracy, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. W konsekwencji, uzyskano szeroki zakres temperatur pracy od -30 do + 60 st. C., bez potrzeby stosowania dodatkowej grzałki wewnątrz urządzenia. M.in. ta właśnie cecha z kolei, pozwala na minimalizację poboru prądu (tylko 3 W), dając nie tylko oszczędności ale i znacznie ułatwiając instalację. Dzięki niewielkiemu zużyciu energii i zasilaniu poprzez standard PoE (Power Over Ethernet IEEE 802.3af), do kamery można prowadzić długie odcinki przewodów bez obawy o spadki napięcia.

Wszystkie funkcje i operacje związane z detekcją zdarzeń i realizacją zapisu, są wykonywane po stronie kamery a nie rejestratora, dzięki czemu zapis może być prowadzony na praktycznie dowolnym zasobie sieciowym, a komputer prowadzący rejestrację jest znacznie mniej obciążony i może obsłużyć więcej kamer jednocześnie (nawet 40 strumieni w rozdzielczości VGA z prędkością 30kl/s.). Tzw. bufor pierścieniowy wideo, zapewnia ciągłość zapisu, nawet w przypadku kilkunastominutowej awarii sieci bądź utraty połączenia z serwerem zapisu. Dodatkowo, kamera posiada wbudowany port kart MicroSD, może więc prowadzić zapis zupełnie niezależnie od sieci (obsługa kart do 32GB, karta 4GB w zestawie). Ponadto urządzenie wyposażone jest w złącze USB, do którego można podłączyć dysk twardy z takim interfejsem (wymagane osobne zasilanie dla dysku).

Obraz strumieniowany jest z użyciem dwóch kodeków. Kompresja MJPEG zapewnia kompatybilność i możliwość pogdlądu obrazu z prawie każdej platformy, natomiast kodek MxPEG, gwarantuje dużą wydajność i bardzo małe obciążenie sieci. Kamera posiada wbudowany mikrofon i głośnik do dwukierunkowej komunikacji audio. W zestawie znajduje się także oprogramowanie zarządzające MxControlCenter.

Parametry techniczne

do góry